pondělí 6. října 2014

Žitno-pšeničný chléb

No, moc originální název to není, ale jak jinak naznačit, že je tam více žita než pšenice?
Prostě jsem chtěla chléb s převahou žitné mouky, ale často byl výsledkem chléb sice chutný, ale moc tuhý, hutný. Pátrala jsem, zkoušela různé poměry mouky, doby kynutí...Ale nakonec mě pomohla diskuse na FB PečemPecen.cz . Tam jsem se dočetla, že je dobré dát většinu (nebo opravdu všechnu) žitnou  mouku do kvásku a chléb bude nadýchanější. Děkuji především Marii Pařízkové, jejíž recept s mírnou úpravou používám nejraději. Jen míchám ručně a těsto kyne v míse a ne v ošatce.Suroviny:
900 g žitného kvasu  (450g žitné chlebové mouky, 450g pšeničné chlebové mouky, 50g kvásku)
300 g pšeničné chlebové mouky
100 g vody
20 g soli
15 g kmínu
1.krok:
Kvásek vytvořím ze 450 g vody, 450 g žitné mouky a kousku kvásku z lednice (cca 50 g). Nechám v míse zabalené v igelitu aktivovat 12 hod. Odeberu zpět kus aktivovaného kvásku do lednice tak, aby mi v míse zbylo 900 g.

2.krok:
Přidám vodu, pšeničnou mouku, sůl, kmín. Promíchám vařečkou (těsto je dost lepivé, protože je hodně hydratované) a nechám kynout opět zabalené v igelitu min 2 hod, ale klidně i déle dle teploty v  místnosti.

3.krok:
Rozehřeji troubu i s kastrůlkem a pokličkou na 250°C. Stěrkou těsto vyklopím do kastrůlku, urovnám povrch, naříznu, přiklopím. Prvních 20 min jsem chléb pekla při 250°C, pak jsem pekla 20 min při 220°C a nakonec dalších cca 5 min jsem chléb dopékala v kastrůlku bez pokličky.

Chléb nechávám chladnout na mřížce. Měl by se prý nakrojit až vychladlý, ale to vydrží?

Žádné komentáře:

Okomentovat