čtvrtek 25. září 2014

Obyčejný chléb

Rozhodla jsem se upéct chléb bez kastrůlku, jen volně na plechu. Ale nepoužívám ošatku, ani robot či mixér na hnětení, takže jsem hledala co nejjednodušší řešení. A myslím, že jsem našla:Suroviny:
300 g žitného kvásku
250 g vody se 2 vrchovatými lžícemi bílého jogurtu (celková hmotnost) nebo jen vody
80 g žitné chlebové mouky
420 g pšeničné chlebové mouky
20 g soli
1 velká lžíce mletého kmínu
(možno přidat 1 velkou lžíci lněných podrcených semínek)


1.krok:
Kvásek vytvořím ze 150 g vody, 150 g žitné mouky a kousku kvásku z lednice (stačí cca 20 g, více kvásku může způsobit kyselejší chuť).
(Pokud chci příště péci třeba i rohlíky, přidám 155 g vody a 155 g žitné mouky, abych potom mohla odebrat do lednice více kvásku.)
Nechám v míse zabalené v igelitu aktivovat 10-12 hod, v teple např. na radiátoru.  Odeberu zpět kus aktivovaného kvásku do lednice tak, aby mi v míse zbylo 300 g.


2.krok:
Přidám vodu s jogurtem, žitnou a pšeničnou mouku, sůl, kmín, (semínka). Promíchám vařečkou a hnětu ručně. Tím, že je v těstě trochu méně tekutiny než např. bramborovo-pšenično-žitném chlebu, těsto se tolik nelepí. Do mísy dám pečící papír a do něj trochu pomoučněný chléb, i když se trochu přilepí, nic se neděje.
Nechám kynout opět zabalené v igelitu min 2 hod, ale klidně i déle dle teploty v  místnosti.
3.krok:
Rozehřeji troubu i s plechem na pečení a plechem na zapaření trouby (dole) na 250°C. Před vložením do trouby chléb naříznu, abych usměrnila, kde praskne (např. řezákem na koberce). Přendám chléb na plech do trouby i s pečícím papírem, vytvoří kolem těsta oporu. Na dolní plech naleji cca 1-2 dcl horké vody a rychle zavřu troubu. Tím se trouba zapaří. Po 10 minutách vyndám opatrně dolní plech se zbytkem vody, která se neodpařila.


Ještě dalších 10 minut peču na 250°C, pak jsem stáhnu na 220°C, přikryji nahoře chléb pečícím papírem, aby kůrka nebyl moc tmavá a peču dalších 20 minut.


Dobrou chuť!
Žádné komentáře:

Okomentovat