pondělí 30. března 2015

Mazanec

Už za chvilku budou Velikonoce a tak konečně sepisuji oblíbený recept na mazanec. Inspirací mně byl recept z primapekarna.estranky.cz, jen jsem si ho upravila a zjednodušila.


Suroviny na kvásek:
30-50g žitného kvásku
160 g vody
180 g hladké mouky

Další suroviny na těsto:
1 vejce
50 g vody
80 g změklé Stelly (nebo Hery nebo másla či jiného tuku)
80 g cukru
2 vanilkové cukry (nebo 5 ml vanilkového extraktu - vyzkoušeno, moc dobré)
1 lžička citrónové kůry
50 g rozinek (nebo brusinek - vyzkoušeno, lepší než s rozinkami)
špetka soli
290 g hladké mouky
madle na posypání (plátky, možno dát i do těsta)
případně vejce na potření

1.krok:
Obvykle večer vytvořím kvásek z žitného kvásku, který jinak používám na chléb (dle kondice kvásku 30-50 g), 160 g vody a 180 g hladké mouky.
Nezapomeňte si ale nechat kousek žitného kvásku na příští chléb!
Zamíchám v robotu, není třeba nijak dlouho a v té samé míse nechám kvásek aktivovat zabalený v igelitu na teplejším místě (radiátor) cca 12 hod.

2.krok:
Ráno přidám další suroviny a nechám robot zamíchat hladké, téměř nelepivé těsto. Ustřihnu si pečící papír podle velikosti plechu, trochu ho pomoučním a pomoučněnýma rukama přímo na papíře vytvaruji bochánek. Dám ho i s pečícím papírem kynout do mísy (drží tvar), opět možno zabalit do igelitu. Podle teploty v místnosti kyne 2-3 hodiny.

3.krok
Po vykynutí je  možné mazanec potřít rozšlehaným vejcem (na fotce není potřený), posypat mandlemi (plátky mandlí). Pak vložit i s pečícím papírem, na které mazanec kynul, do trouby vyhřáté na 200°C. Po vložení snížit teplotu a péci cca 35 minut, případně ke konci pečení je možno přikrýt pečícím papírem, aby se svrchu nespálil.


Dobrou chuť!

Žádné komentáře:

Okomentovat